InfiniBand & Fibre Optic Cable 10m OFNR OM1 2x ST MT-RJ
InfiniBand & Fibre Optic Cable 10m OFNR OM1 2x ST MT-RJ
Enhance your data connectivity with the Axiom InfiniBand and fiber optic cable. This 10-meter cable is ideal for high-speed data transmission and robust network performance.
Designed to meet industry standards, the OFNR-rated cable supports efficient signaling for various applications. Its OM1 specification ensures compatibility with multiple devices, offering reliable connections and superior bandwidth.
- Length: 10 meters
- Cable Type: OFNR
- Mode: OM1
- Connectors: 2x ST, MT-RJ
Available stock: 1
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 10 m |
| Fibre optic type | OM1 |
| Connector 1 | 2x ST |
| Connector 2 | MT-RJ |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable type | OFNR |
| Product colour | Orange |
| Core diameter | 62.5 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Insertion loss | 0.5 dB |
| Return loss | -25 dB |
| Compressive strength | 150 |
| Jacket material | Optical fiber non-conductive riser (OFNR) |
| Connector material | Ceramic |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 3 mm |
| Bending radius | 1 cm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

