4K Ultra HD Video Conferencing System AudioCodes Teams RXV81 with Touch Controller
4K Ultra HD Video Conferencing System AudioCodes Teams RXV81 with Touch Controller
Enhance your video conferencing capabilities with the AudioCodes Teams RXV81, designed for seamless collaboration in any meeting room.
This all-in-one video collaboration bar features built-in audio and a dedicated RX-PAD Room Touch Controller, making it ideal for group video conferencing experiences. Its impressive 4K Ultra HD resolution and powerful 5x zoom ensure that everyone can be seen clearly, creating an immersive virtual meeting environment.
- Resolution: 4K Ultra HD
- Zoom: 5x optical zoom
- Operating System: Android 9
- Bundled: RX-PAD Room Touch Controller
- Ideal For: Group video conferencing
Available stock: 9
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Product colour | Black |
| Product type | Group video conferencing system |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| PTZ control | Yes |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| Audio system full duplex | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Echo cancellation | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Microphone pick-up range | 4.5 m |
| Clear Voice technology | Yes |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| AUX in (speaker) | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x |
| Supported network protocols | TCP/IP (IPv4) |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, SRTP, TLS |
| Camera | |
| Camera type | Single camera |
| Zoom capability | Yes |
| Digital zoom | 5x |
| Horizontal field of view | 110° |
| Vertical field of view | 75° |
| Diagonal field of view | 120° |
| Remote control interface | Bluetooth |
| Display | |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 20.3 cm (8") |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Microphone | |
| Number of microphone arrays | 6 |
| Computer system | |
| Operating system installed | Android 9 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Current | 3 A |
| DC input voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
| Remote control dimensions (W x H x D) | 212 x 128.4 x 152.8 mm |
| Remote control weight | 908 g |

