APC NetBotz Pod 165 High Definition IP Security Camera Indoor Outdoor Wired
APC NetBotz Pod 165 High Definition IP Security Camera Indoor Outdoor Wired
Protect your space with the APC NetBotz Pod 165 High Definition IP Security Camera. Designed for both indoor and outdoor use, this wired security camera provides reliable surveillance and peace of mind.
Ideal for home or business security, the APC NetBotz Pod 165 features a sleek cube design that blends seamlessly into your environment. With its high-definition capabilities, you can capture clear and detailed images, enabling you to monitor your property effectively.
- High Definition IP security camera
- Indoor & outdoor capabilities
- Wired connectivity for stable performance
- Complies with CE, FCC, ICES-003, AS/NZS CISPR 22, and VCCI standards
- Compact cube design in black
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: Jun 05 - Jun 09
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | CE; FCC 47 CFR Part 15 Class A, ICES-003 Class A, AS/NZS CISPR 22, VCCI Class A, Low Voltage Directive 2014/35/EC, EMC Directive 2014/30/EC, RoHS Directive 2011/65/EU |
| Design | |
| Form factor | Cube |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Minimum illumination | 0.01 lx |
| Field of view (FOV) angle | 100° |
| Image sensor | |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 25.4 / 3 mm (1 / 3") |
| Sensor type | CMOS |
| Lens system | |
| Fixed focal length | 2.8 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Video | |
| Maximum resolution | 2688 x 1520 pixels |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
| Storage | |
| Built-in HDD | No |
| Power | |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 5.24 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 56 mm |
| Depth | 38 mm |
| Height | 97 mm |
| Weight | 120 g |
| Packaging data | |
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 96 mm |
| Package height | 165 mm |
| Package weight | 500 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |

