Xerox C230 C235 High Capacity Yellow Toner Cartridge 2500 Pages
Xerox C230 C235 High Capacity Yellow Toner Cartridge 2500 Pages
Experience vibrant color prints with the Xerox C230/C235 Yellow High Capacity Toner Cartridge. Designed for your Xerox printer, this cartridge delivers up to 2500 pages of quality color documents to meet your printing needs.
Ideal for home offices or small businesses, this genuine Xerox toner provides efficient performance and consistent output. Whether you're printing marketing materials or everyday documents, the yellow toner ensures your prints are bright and professional-looking.
- Model: 006R04394
- Compatible with Xerox C230 and C235 printers
- High capacity: Up to 2500 pages
- Color: Yellow
- Pack includes 1 toner cartridge
Available stock: 1061
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | Xerox C230 Colour Printer Xerox C235 Colour Multifunction Printer |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Black toner page yield | 0 pages |
| Colour toner page yield | 2500 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Xerox |
| Supply type | Single pack |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 400 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 875.9 g |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |

