Hinged Wall Mounting Bracket 1U 19in for Patch Panels Black
Hinged Wall Mounting Bracket 1U 19in for Patch Panels Black
Optimize your space with the StarTech.com 1U 19in Hinged Wall Mounting Bracket. This essential accessory is designed to efficiently mount patch panels on walls, providing you with easy access and organization.
Ideal for small server rooms or IT setups, this wall-mounted rack enhances your equipment storage solution. The hinged design allows for convenient installation and maintenance, ensuring that your patches are easily accessible whenever needed.
- Type: Rack Accessory
- Size: 1U
- Compatible with: 19in equipment
- Color: Black
- Weight: 579.5 g
Available stock: 330
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | Wall mounted rack |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Rack capacity | 1U |
| Mounting hole shape | Square |
| Frame type | Open |
| Castor wheels | No |
| Compliance industry standards | EIA-310-D |
| Certification | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Width | 501 mm |
| Depth | 152 mm |
| Height | 44 mm |
| Mounting depth (min) | 15.2 cm |
| Weight | 579.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 515 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 843 g |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 6 |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 4 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |

