HDMI Matrix Switch 2x2 StarTech.com 1080p Automatic Switching Aluminum Black
HDMI Matrix Switch 2x2 StarTech.com 1080p Automatic Switching Aluminum Black
Experience seamless video connectivity with the StarTech.com 2x2 HDMI Matrix Switch. This device allows you to route video signals from multiple HDMI sources to multiple displays with ease, making it ideal for conference rooms, classrooms, and events.
With automatic and priority switching capabilities, this HDMI matrix switch ensures that your displays always show the correct source without hassle. It supports resolutions up to 1080p, providing you with high-definition video quality for all your presentations and multimedia needs.
- Model: StarTech.com VS222HDQ
- Type: 2x2 HDMI Matrix Switch
- Resolution Support: 1080p, 720p, 1280 x 720, 1920 x 1080, 1920 x 1200 (WUXGA)
- Connectivity: HDMI
- Material: Aluminum and Plastic
- Color: Black
- Distance Support: Up to 10 m
Available stock: 177
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video port type | HDMI |
| HDMI ports quantity | 4 |
| HDMI in | 2 |
| Number of HDMI outputs | 2 |
| Features | |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| HDCP | Yes |
| Maximum operating distance | 10 m |
| Rack mounting | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Supported video modes | 1080p, 720p |
| LED indicators | Activity |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Power | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter input current | 0.6 A |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 1.5 A |
| Power consumption (max) | 18 W |
| Power plug type | Type M |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, TAA, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65 mm |
| Depth | 157 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 290 g |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 292 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package weight | 545 g |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Plug adapter type | NA, EU, UK, AU |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |

