Micro USB Cable 3ft USB 2.0 A to Left Angle Micro B Male/Male
Micro USB Cable 3ft USB 2.0 A to Left Angle Micro B Male/Male
Enhance your connectivity with the StarTech.com 3 ft Micro USB Cable, designed for reliable performance and convenient use. The left angle design allows you to connect your devices in tight spaces without compromising access.
This USB 2.0 cable is perfect for charging and syncing your smartphones, tablets, and other devices that utilize Micro USB input. Its durable black finish ensures a stylish look while providing long-lasting service.
- Length: 3 feet (0.9 m)
- Connector Type: USB A to Left Angle Micro B
- Connector Gender: Male to Male
- USB Standard: USB 2.0
- Color: Black
Available stock: 968
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| AWG wire size | 30 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.9 m |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 24 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |

