Panel Mount USB Cable B to B 3ft USB 2.0 Black - StarTech.com
Panel Mount USB Cable B to B 3ft USB 2.0 Black - StarTech.com
Experience reliable connectivity with the StarTech.com Panel Mount USB Cable. Designed for seamless integration where space is at a premium, this 3 ft cable is ideal for connecting USB devices in tight spaces.
With a USB 2.0 standard, it supports data transfer rates up to 0.48 Gbit/s, ensuring fast and efficient communication between your devices. Whether you're setting up a custom installation or need a sturdy cable solution, this panel mount option provides versatility and convenience.
- Length: 3 ft (0.91 m)
- Connector Type: USB B to USB B (F/M)
- Data Transfer Rate: Up to 0.48 Gbit/s
- USB Standard: USB 2.0
- Color: Black
Available stock: 50
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB B |
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/28 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.91 m |
| Weight | 45 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 21 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, UL, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

