USB-C to USB 3.0 Data Transfer Cable 2m 5 Gbit/s Black
USB-C to USB 3.0 Data Transfer Cable 2m 5 Gbit/s Black
Enhance your data transfer capabilities with the StarTech.com USB-C to USB 3.0 data transfer cable. Perfect for both Mac and Windows users, this cable provides fast and reliable connectivity to all your USB devices.
Ideal for transferring large files quickly, you will benefit from impressive transfer speeds of up to 5 Gbit/s. This versatile 2m (6ft) cable connects USB-C devices with standard USB-A ports effortlessly.
- Length: 2m (6ft)
- Connection Type: USB-C to USB A
- USB Version: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
- Data Transfer Speed: Up to 5 Gbit/s
- Color: Black
Available stock: 15
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 72 g |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 128 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quick installation guide | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 465 mm |
| Master (outer) case height | 265 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| LED indicators | Activity, Link |

