USB 3.0 Panel Mount Cable Gender Changer 2 Ports 0.5m Blue
USB 3.0 Panel Mount Cable Gender Changer 2 Ports 0.5m Blue
Enhance your connectivity with the StarTech.com USB 3.0 Panel Mount Cable Gender Changer. This versatile cable lets you easily connect USB devices to your motherboard, providing a seamless and organized solution for your setup.
Ideal for mounting in a variety of environments, this 0.5m cable features two USB A ports, allowing for quick access and easy installation. The blue color not only adds a stylish touch but also helps with visibility in tight spaces.
- Type: USB 3.0 Panel Mount Cable
- Ports: 2 x USB A connectors
- Connector Type: Female to Motherboard Header
- Length: 0.5 meters (1.6 feet)
- Color: Blue
Available stock: 3207
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: Jun 04 - Jun 08
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | 2 x USB A |
| Connector 2 | IDC |
| Cable length | 0.5 m |
| Performance | |
| Product colour | Blue |
| Housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 28 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 36.5 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 12 mm |
| Weight | 69 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 74 g |

