USB 3.0 Extension Cable 2m Black SuperSpeed A to A M/F 5 Gbit/s
USB 3.0 Extension Cable 2m Black SuperSpeed A to A M/F 5 Gbit/s
Upgrade your connectivity with the StarTech.com USB 3.0 Extension Cable. This 2-meter cable allows you to extend the reach of your USB devices, making it ideal for connecting devices further away from your computer.
Designed for speed and performance, this USB extension cable supports data transfer rates of up to 5 Gbit/s, ensuring fast and efficient data transfer. Perfect for connecting printers, external storage, and other USB peripherals.
- Length: 2 meters
- Type: USB A to A Male/Female
- Speed: SuperSpeed USB 3.0, up to 5 Gbit/s
- Compatible with USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
- Color: Black
Available stock: 4636
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/28 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 83 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 92 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

