6ft SuperSpeed USB 3.0 Cable A to B Male/Male 1.83m - StarTech
6ft SuperSpeed USB 3.0 Cable A to B Male/Male 1.83m - StarTech
Enhance your data transfer capabilities with the StarTech 6 ft SuperSpeed USB 3.0 Cable. Ideal for connecting your USB devices to your computer, this cable ensures rapid data exchange.
Designed for reliable performance, the StarTech USB 3.0 Cable supports high-speed data transfer rates and is perfect for printers, scanners, and external hard drives.
- Length: 6 ft (1.83 m)
- USB Type: USB A to USB B
- Connector Type: Male/Male
- Color: Blue
- Data Transfer: SuperSpeed USB 3.0
Available stock: 41
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Blue |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.83 m |
| Weight | 70 g |
| Packaging data | |
| Package width | 20 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 77 g |

