USB 3.1 SATA Adapter Cable for 2.5” Drives USB-C 10Gbps Black
USB 3.1 SATA Adapter Cable for 2.5” Drives USB-C 10Gbps Black
Transform your storage experience with the StarTech.com USB 3.1 Adapter Cable. Designed to connect 2.5” SATA drives seamlessly, it delivers speedy data transfer and ease of use for your laptop setup.
This USB-C cable allows you to access and transfer data from your SATA drives at lightning-fast speeds up to 10Gbps, making it ideal for data recovery, backup, or cloning your drives. Its compact design and wide temperature range ensure reliable performance for a variety of applications.
- Connector Type: USB-C
- Data Transfer Speed: 10 Gbit/s
- Compatible with 2.5” SATA Drives
- Operating Temperature: 0 - 70 °C
- Storage Temperature: -10 - 55 °C
- Certifications: CE, FCC, REACH
- Color: Black
Available stock: 13
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| UASP support | Yes |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 43 mm |
| Depth | 508 mm |
| Height | 5 mm |
| Weight | 29.2 g |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 41 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Cable length | 0.5 m |
| Chipset | ASMedia - ASM1351 |

