USB 3.1 USB-A to USB-C Cable 0.5m 10Gbps Black
USB 3.1 USB-A to USB-C Cable 0.5m 10Gbps Black
Connect your devices with ease using the StarTech.com USB 3.1 USB-A to USB-C cable. Perfect for fast data transfer, this cable is ideal for anyone needing reliable connectivity.
Designed for speed, this 0.5m cable supports USB 3.1, providing transfer rates up to 10Gbps. It's perfect for connecting USB-C devices to standard USB-A ports, making it versatile for various setups.
- Length: 0.5 meters
- USB-A to USB-C Male/Male
- Data Transfer Speed: Up to 10 Gbps
- USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) compatibility
- Color: Black
Available stock: 3126
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 30 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.5 m |
| Weight | 29 g |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 223 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 29 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

