USB-C Cable 2M 5Gbps Power Delivery M/M USB 3.0 Black
USB-C Cable 2M 5Gbps Power Delivery M/M USB 3.0 Black
Experience fast data transfer and efficient power delivery with the StarTech.com USB-C Cable. Ideal for connecting your USB-C devices for quick charging and high-speed data exchange.
This 2-meter (6 ft.) cable supports USB 3.0 standards, ensuring transfer speeds of up to 5 Gbit/s. Its sturdy design and USB-IF certification provide reliable performance for your everyday connectivity needs.
- Length: 2 m (6 ft.)
- Connector type: USB-C Male to USB-C Male
- Data transfer speed: Up to 5 Gbit/s
- Power delivery: Supports up to 3A
- USB-IF Certified
- Color: Black
Available stock: 571
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 26 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Power | |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 88 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 98 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

