USB 2.0 to VGA Adapter StarTech.com 1080p USB-A VGA Converter
USB 2.0 to VGA Adapter StarTech.com 1080p USB-A VGA Converter
Transform your computer's USB port into an additional VGA output with the StarTech.com USB 2.0 to VGA Adapter, allowing you to connect multiple monitors easily.
This USB to VGA monitor converter is ideal for Windows users looking to extend or mirror their display for enhanced productivity, presentations, or multitasking.
- Compatible with Windows operating systems
- USB 2.0 interface for quick and easy connectivity
- Supports resolutions up to 1920 x 1200 pixels
- VGA (D-Sub) output for connection to external displays
- Lightweight and portable design for convenience
Available stock: 12
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| USB version | 2.0 |
| DVI output | No |
| HDMI output | No |
| DisplayPort output | No |
| Number of displays supported | 1 |
| VGA (D-Sub) output | Yes |
| Internal memory | 32 MB |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported graphics resolutions | 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 768 (WXGA), 1280 x 960, 1360 x 768 (WXGA), 1400 x 1050 (SXGA+), 1440 x 900 (WXGA+), 1600 x 1200 (UXGA), 1600 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Chipset | Trigger - T2-285A |
| USB pass-through | No |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Integrated USB cable | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 52.5 mm |
| Depth | 88 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 94 g |
| USB cable length | 0.5 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 247 g |
| Packaging content | |
| Drivers included | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

