Dual-Port USB Car Charger 24W 4.8A White StarTech.com
Dual-Port USB Car Charger 24W 4.8A White StarTech.com
Keep your devices charged on the go with the StarTech.com Dual-Port USB Car Charger. Ideal for drivers, this compact charger ensures that you can power multiple devices during your travels.
With 24W of power and 4.8A output, this charger provides fast and efficient charging for your smartphones, tablets, and other mobile devices while you're on the road.
- Dual-Port USB for simultaneous charging
- Output: 24W / 4.8A
- Connects via car's cigar lighter
- Input Voltage: 5V
- Color: White
Available stock: 1324
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | Cigar lighter |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Charger type | Auto |
| Operating principle | Contact |
| Basic device type | Smartphone |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Input voltage | 12 - 24 V |
| Input current | 1 - 2 A |
| Maximum power | 24 W |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Port 1 output current | 2.4 A |
| Port 2 output current | 2.4 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 37.6 mm |
| Depth | 70.5 mm |
| Height | 25.6 mm |
| Weight | 90 g |
| Packaging data | |
| Package width | 73 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 44 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Other features | |
| Integrated USB cable | No |

