USB-C to Gigabit Network Adapter Wired 5000 Mbit/s Black
USB-C to Gigabit Network Adapter Wired 5000 Mbit/s Black
Enhance your connectivity with the USB-C to Gigabit Network Adapter, designed for quick and reliable internet access. Ideal for users seeking to expand their network connection options.
This efficient adapter allows you to connect to wired networks at lightning-fast speeds, making it perfect for streaming, gaming, or working from home. Plus, the extra USB 3.0 port lets you connect additional devices seamlessly.
- Type: USB-C to Gigabit Network Adapter
- Speed: 5000 Mbit/s
- Additional USB 3.0 Port
- Connection Type: Wired Ethernet
- Color: Black
Available stock: 27
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity | 1 |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB pass-through | Yes |
| Network | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 4000 |
| VLAN tagging | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Chipset | ASIX - AX88179, VIA/VLI - VL812 |
| LED indicators | Activity, Link |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 35 mm |
| Depth | 275 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | 38 g |
| Packaging data | |
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 92 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Master (outer) case width | 307 mm |
| Master (outer) case length | 586 mm |
| Master (outer) case height | 360 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |
| Other features | |
| Housing material | Plastic |

