Universal Laptop Cable Lock 6.6ft Keyless Security Lock
Universal Laptop Cable Lock 6.6ft Keyless Security Lock
Secure your laptop with the Universal Laptop Cable Lock from StarTech.com. This keyless combination lock is designed to offer robust protection for your notebook, making it ideal for both personal and business use.
Made from durable carbon steel and featuring a 6.6ft (2m) cable, this lock is compatible with various devices including those with Noble Wedge®, Nano, and K-Slot security slots. Its serialized security provides an extra layer of reassurance, ensuring your device stays safe wherever you go.
- Length: 6.6ft (2m)
- Material: Carbon steel, Plastic
- Compatible with Noble Wedge®, Nano, K-Slot
- Keyless combination for easy access
- Serialized security for added protection
- Color: Black, Silver
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Best uses | Laptop |
| Lock type | Combination lock |
| Cable lock slot type | Kensington, Nano, Noble, Wedge |
| Material | Carbon steel, Plastic |
| Break strength | 91.6 kg |
| Anti-theft function | Yes |
| Cut-resistance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Width | 14 mm |
| Height | 46 mm |
| Weight | 146 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Velcro cable strap | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 205 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 153.6 g |
| Number of spacers included | 3 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 515 mm |
| Master (outer) case length | 234 mm |
| Master (outer) case height | 258 mm |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |

