4 Port SuperSpeed Mini USB 3.0 Hub 5Gbps StarTech.com Black
4 Port SuperSpeed Mini USB 3.0 Hub 5Gbps StarTech.com Black
Enhance your connectivity with the 4 Port SuperSpeed Mini USB 3.0 Hub from StarTech.com. This compact and portable hub allows you to connect multiple devices while enjoying fast data transfer speeds of up to 5Gbps.
Ideal for on-the-go professionals and casual users alike, this USB hub streamlines connections for laptops, desktops, and other devices, ensuring you stay productive wherever you are.
- 4 Ports for connecting multiple devices
- SuperSpeed USB 3.0 with speeds up to 5Gbps
- Compatible with USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A
- Compact design for easy portability
- Constructed from durable plastic
Available stock: 82
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Ports quantity | 4 |
| Features | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Power |
| Hot-swap | Yes |
| Cable length | 0.145 m |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| USB powered | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 36 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | 37 g |
| Packaging data | |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 120 g |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 40103 h |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 230 mm |
| Master (outer) case length | 340 mm |
| Master (outer) case height | 300 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Other features | |
| Chipset | Genesys Logic - GL3522 |

