HDMI Over IP Extender Kit StarTech.com 1920x100 15m Wired
HDMI Over IP Extender Kit StarTech.com 1920x100 15m Wired
Enhance your AV experience with the StarTech.com HDMI Over IP Extender Kit. It allows you to transmit HDMI signals over long distances without compromising on quality.
This AV transmitter and receiver kit is ideal for users needing to send HD content across large areas, making it perfect for installations in offices, schools, or entertainment venues.
- Supports resolutions up to 1920 x 100 pixels
- Covers distances up to 15 meters
- Advanced compression technology for improved signal quality
- Wired connections for reliability and stability
- Compact black design
Available stock: 160
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 100 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 15 m |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| LED indicators | Status |
| Supported video modes | 1080p |
| Material | Aluminium |
| Rack mounting | Yes |
| Daisy chain | Yes |
| Rubber feet | Yes |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| USB ports quantity | 2 |
| USB connector type | Mini-USB B |
| Audio input | 3.5 mm |
| Audio output | 3.5 mm |
| Remote (IR) input | 1 |
| Remote (IR) output | 1 |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating voltage | 5 V |
| Input current | 0.3 A |
| Output current | 1 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 92 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 24 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45), Serial, USB |
| Included power plug types | ANZ, EU, NA, UK |
| Manual | Yes |
| IR blaster included | Yes |
| IR receiver included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 324 mm |
| Master (outer) case length | 406 mm |
| Master (outer) case height | 262 mm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |

