4K HDMI 2-Port Video Splitter StarTech.com 1x2 30Hz 3840x2160 USB Powered
4K HDMI 2-Port Video Splitter StarTech.com 1x2 30Hz 3840x2160 USB Powered
You can easily connect two displays to one HDMI output with the StarTech.com 4K HDMI 2-Port Video Splitter. Ideal for presentations or streaming, this splitter delivers high-definition visuals without any hassle.
With support for resolutions up to 3840 x 2160 at 30Hz and various lower resolutions, this HDMI splitter is powered by USB or power adapter, ensuring stable performance for all your video needs.
- Brand: StarTech.com
- Model: 4K HDMI 2-Port Video Splitter
- Inputs: 1 x HDMI
- Outputs: 2 x HDMI
- Max Resolution: 3840 x 2160 pixels at 30Hz
- Supported Resolutions: 1280 x 720, 1920 x 1080, 1920 x 1200, 2560 x 1600
- Power Options: USB or Power Adapter
- Color: Black
Available stock: 173
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video port type | HDMI |
| Video out | 2x HDMI |
| HDMI version | 1.4 |
| Video ports quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Full HD | Yes |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 2560 x 1600 (WQXGA) |
| Certification | REACH, FCC, CE |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Input current | 0.5 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| USB powered | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 50 mm |
| Depth | 620 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 235 g |
| Packaging data | |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 156 mm |
| Package height | 56 mm |
| Package weight | 396 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB |
| AC adapter included | Yes |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
| Technical details | |
| Audio support | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |

