HDMI Splitter 2-Port 4K 60Hz HDR StarTech.com HDMI 3840x2160
HDMI Splitter 2-Port 4K 60Hz HDR StarTech.com HDMI 3840x2160
Experience stunning video quality and flexibility with the StarTech.com 2-Port HDMI Splitter. Ideal for content creators and home entertainment enthusiasts, this device allows you to connect two displays using one HDMI source.
With support for 4K resolutions up to 3840 x 2160 pixels, you can enjoy crystal-clear images whether you're watching movies, gaming, or giving presentations. This splitter also supports multiple resolutions, ensuring compatibility with various devices.
- Supports 4K resolution at 60Hz
- Dual HDMI outputs for connecting two displays
- Compatible with 3840 x 2160, 1920 x 1080, 1280 x 720, and more
- HDR support for enhanced color and clarity
- Easy plug-and-play installation
Available stock: 24
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video port type | HDMI |
| Video out | 2x HDMI |
| HDMI version | 2.0 |
| Video ports quantity | 2 |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 2560 x 1600 (WQXGA), 3840 x 2160 |
| Power LED | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 0.2 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 1 A |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 100 x 17 mm |
| Weight | 159 g |
| Packaging data | |
| Package width | 55 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 402 g |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Technical details | |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |

