SC to SC Fiber Optic Cable 5m OS2 Single Mode 40G/100G
SC to SC Fiber Optic Cable 5m OS2 Single Mode 40G/100G
Experience high-speed connectivity with the StarTech.com SC to SC Fiber Optic Cable. Ideal for data centers and high-performance networking, this 5m cable ensures reliable, fast data transmission.
This fiber optic cable is perfect for connecting devices in your home or office, supporting 40G and 100G Ethernet applications with low insertion loss and bend-insensitive design for added durability.
- Length: 5 meters (16.4 feet)
- Connector: SC to SC (UPC)
- Mode: OS2 Single Mode Duplex
- Core Size: 9/125µm
- Data Rate: 40G/100G
- Bend Insensitive for robust performance
- Low Insertion Loss - LSZH Fiber Jumper Cord
Available stock: 112
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 5 m |
| Fibre optic type | OS2 |
| Connector 1 | SC |
| Connector 2 | SC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector polish type | UPC |
| Cable type | SC/UPC |
| Product colour | Yellow |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Wavelengths supported | 1260,1280,1300,1310,1383,1490,1550,1590,1600,1625 nm |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Return loss | 55 dB |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH), Polypropylene |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 2 mm |
| Bending radius | 1 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 55.3 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Attenuation (max) | 0.35 dB/km |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 280 mm |
| Products per master (outer) case | 170 pc(s) |

