10G SFP+ Direct Attach Cable 3m Copper DAC 10GbE Low Power
10G SFP+ Direct Attach Cable 3m Copper DAC 10GbE Low Power
Enhance your networking capabilities with the 10G SFP+ Direct Attach Cable, ideal for high-speed data transfer in data centers or enterprise environments.
This 3-meter copper DAC cable allows seamless connectivity between compatible devices, enabling reliable 10Gbps transmission while consuming low power. It's perfect for connecting SFP+ devices such as Cisco routers and switches.
- Length: 3 meters
- Type: 10G SFP+ Direct Attach Cable
- Data Rate: 10 Gbps
- Connector: SFP+ to SFP+
- Low Power Passive Mini GBIC/Transceiver Module
Available stock: 23
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 131 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 140 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 358 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case length | 625 mm |
| Master (outer) case height | 298 mm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |

