SFP+ Transceiver Module 10GBASE-BX-U StarTech.com 10GbE BiDi Fiber
SFP+ Transceiver Module 10GBASE-BX-U StarTech.com 10GbE BiDi Fiber
Enhance your network infrastructure with the StarTech.com SFP+ Transceiver Module. Ideal for high-speed data transmission, this 10GBASE-BX-U module allows for seamless connectivity in your network environment.
Its compact design and compatibility with Dell EMC equipment make it a versatile choice for businesses looking to upgrade or expand their network capabilities.
- Type: SFP+ Transceiver Module
- Data Rate: 10 GbE (10000 Mbit/s)
- Distance: Up to 40000 meters (using single-mode fiber)
- Wavelength: 1330 nm
- Connector: LC
- Compatibility: Dell EMC SFP-10G-BX40-U
Available stock: 5
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 40000 m |
| Tx wavelength (max) | 1330 nm |
| Rx wavelength (max) | 1270 nm |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Hot-swap | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 3736187 h |
| Brand compatibility | Dell |
| Compatible products | SFP-10G-BX40-U |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 1.6 W |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, UL, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 58.4 mm |
| Depth | 13.9 mm |
| Height | 12.6 mm |
| Weight | 30 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 50 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 90 mm |
| Master (outer) case length | 115 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Master (outer) case height | 31 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |

