SATA Cable 0.6m Round StarTech.com SATA III 7-Pin Male/Male Black
SATA Cable 0.6m Round StarTech.com SATA III 7-Pin Male/Male Black
Enhance your data transfer speed and connectivity with the StarTech.com SATA cable. At 0.6 meters in length, this round SATA III cable is perfect for connecting your drives seamlessly.
Ideal for users looking to upgrade their storage solutions or set up efficient data connections, this black SATA cable ensures reliable signal quality and performance. Its male-to-male design allows for easy plug-and-play functionality.
- Length: 0.6 m
- Type: Round SATA Cable
- Interface: SATA III
- Connector Type: 7-pin Male/Male
- Color: Black
Available stock: 2494
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.6 m |
| Cable type | SATA III |
| Connector 1 | SATA 7-pin |
| Connector 2 | SATA 7-pin |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector gender | Male/Male |
| Product colour | Black |
| AWG wire size | 30 |
| Maximum data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Weight | 75 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | REACH, CE |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package weight | 80 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 300 mm |
| Master (outer) case length | 460 mm |
| Master (outer) case height | 300 mm |
| Products per master (outer) case | 500 pc(s) |

