18in SATA III Data and Power Combo Cable StarTech Red Molex
18in SATA III Data and Power Combo Cable StarTech Red Molex
Enhance your data connectivity with the 18-inch SATA III Data and Power Combo Cable from StarTech.com. This combo cable is designed to simplify your installations and optimize your setup by providing both data and power connections in one neat package.
Ideal for connecting SATA drives and systems, this cable is perfect for DIY PC builders, tech enthusiasts, and anyone looking to streamline their hardware connections without hassle.
- Type: SATA III Data and Power Combo Cable
- Length: 18 inches (0.457 m)
- Connectors: SATA 7-pin + Molex (4-pin)
- Color: Red
- Orientation: Straight
Available stock: 11
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.457 m |
| Cable type | SATA III |
| Connector 1 | SATA 7-pin + Molex (4-pin) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Red |
| Maximum data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Weight | 27 g |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 32 g |
| Technical details | |
| I/O ports | 1 - SATA Data 7 pin Female 1 - SATA Power Female 1 - SATA Data 7 pin Female 1 - LP4 Male |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

