Cisco Console Rollover Cable 6ft RJ45 M/M Blue
Cisco Console Rollover Cable 6ft RJ45 M/M Blue
Upgrade your networking setup with the reliable StarTech.com 6 ft Cisco Console Rollover Cable. Designed specifically for connecting Cisco routers and switches, this essential tool is perfect for IT professionals and network engineers.
Whether you're setting up a home lab or managing enterprise networking equipment, this rollover cable ensures seamless communication between devices. With a length of 6 feet, it provides ample reach for your cabling needs.
- Length: 6 ft (1.8 m)
- Connector Type: RJ45 Male to RJ45 Male
- Color: Blue
Available stock: 4250
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shape | Flat |
| AWG wire size | 26 |
| Molded cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 0.1 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 55 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

