12U Desktop Server Rack Open Frame 19in Network Rack 50kg Capacity
12U Desktop Server Rack Open Frame 19in Network Rack 50kg Capacity
Maximize your workspace with the StarTech.com 12U Desktop Server Rack. Ideal for home or office use, this compact rack is perfect for organizing your AV, studio, data, and IT equipment.
The freestanding two-post design allows for easy access and setup, while its sturdy construction supports up to 50 kg of weight, making it suitable for various applications.
- Model: 12U Rack
- Type: 2-Post Desktop Server Rack
- Weight Capacity: 50 kg
- Dimensions: 19 inches
- Color: Black
- Weight: 2.69 kg
Available stock: 181
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: Jun 04 - Jun 08
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 12U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Product colour | Black |
| Frame type | Open |
| Product design | 2-post |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Castor wheels | No |
| Certification | RoHS, CE, UL |
| Weight & dimensions | |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Width | 504 mm |
| Depth | 292 mm |
| Height | 584.4 mm |
| Inner width | 45.1 cm |
| Weight | 2.69 kg |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| Package width | 164 mm |
| Package depth | 610 mm |
| Package height | 99 mm |
| Package weight | 3.08 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA RS310-C |

