Cat5e Networking Patch Cable 2ft Blue Snagless RJ45 Connectors
Cat5e Networking Patch Cable 2ft Blue Snagless RJ45 Connectors
Upgrade your network setup with the StarTech.com Cat5e Patch Cable. This 2-foot cable is perfect for connecting devices in tight spaces, ensuring reliable data transfer and connectivity.
Ideal for home or office environments, this cable features snagless RJ45 connectors designed to prevent damage during installation. Its blue color adds a touch of organization to your network while the U/UTP design minimizes interference, making it a smart choice for all your networking needs.
- Length: 2 ft (0.6 m)
- Category: Cat5e
- Connector Type: Snagless RJ45
- Color: Blue
Available stock: 1343
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable length | 0.6 m |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Frequency | 350 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 27 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 36 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 408 mm |
| Master (outer) case length | 457 mm |
| Master (outer) case height | 378 mm |
| Products per master (outer) case | 180 pc(s) |

