HDMI Cable 7m StarTech Type A Audio Return Channel ARC Black
HDMI Cable 7m StarTech Type A Audio Return Channel ARC Black
Enhance your home entertainment experience with the StarTech HDMI Cable. With a length of 7 meters, this cable is perfect for connecting your devices without the hassle of being too close together.
Designed for seamless audio and video transmission, this HDMI Type A cable supports Audio Return Channel (ARC), allowing you to enjoy high-quality sound without additional audio cables.
- Length: 7 meters
- Type: HDMI Type A (Standard)
- Supports Audio Return Channel (ARC)
- Color: Black
Available stock: 3
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 7 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| HDMI version | 2.0 |
| Dolby technologies | Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Supported digital audio channels (uncompressed) | 32 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| AWG wire size | 28 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| Cable type | Round cable |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 7.5 mm |
| Weight | 500 g |
| Packaging data | |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 252 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 500 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |

