USB A to C Charging Cable 15cm Right Angle 3A Fast Charge Heavy Duty
USB A to C Charging Cable 15cm Right Angle 3A Fast Charge Heavy Duty
Make charging a breeze with the StarTech.com USB A to C Charging Cable. With its right angle design, this heavy-duty cable is ideal for tight spaces and ensures your devices are charged efficiently.
Engineered for fast charging, this 15cm cable offers rugged performance thanks to its aramid fiber construction. Perfect for both home and office use, it supports high-speed data transfer and is built to last.
- Length: 15cm (6 inches)
- Connector Type: USB A to USB C
- Charging Speed: 3A
- Data Transfer Speed: Up to 0.48 Gbit/s
- Material: Rugged Aramid Fiber
- Color: Black
Available stock: 111
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| AWG wire size | 32/22 |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Plug and Play | Yes |
| Fast charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Power | |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.15 m |
| Cable diameter | 3.1 mm |
| Weight | 10 g |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 30 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 500 pc(s) |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |

