6ft Heavy Duty Power Extension Cord IEC 320 C14 to C13 15A 125V
6ft Heavy Duty Power Extension Cord IEC 320 C14 to C13 15A 125V
Ensure a reliable power supply with the StarTech.com 6ft Heavy Duty Extension Cord. Perfect for connecting your devices, this extension cord allows you to extend the reach of your power sources effortlessly.
Designed for heavy use, this extension cable is ideal for home or office environments where additional length is needed. With its robust construction and compatibility with various devices, you can trust this cord to deliver consistent power safely.
- Length: 6ft (1.83m)
- Type: IEC 320 C14 to IEC 320 C13
- Current Rating: 15A at 125V
- Wire Gauge: 14AWG
- UL Listed for safety
Available stock: 27
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable length | 1.83 m |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 standard | IEC 60320 |
| Connector 2 standard | IEC 60320 |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 14 |
| Cable type | SJT |
| Number of conductors | 3 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 287 g |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 294 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 325 mm |
| Master (outer) case length | 510 mm |
| Master (outer) case height | 228 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |

