Monitor Privacy Screen 18.5 Inch Blue Light Reducing Widescreen Display Filter
Monitor Privacy Screen 18.5 Inch Blue Light Reducing Widescreen Display Filter
Protect your personal information with the StarTech.com 18.5-Inch Privacy Screen, designed to fit perfectly on your PC display. Ideal for both home and office use, this screen filter ensures that onlookers cannot view your sensitive data.
The matte/glossy finish offers versatility depending on your viewing preferences. Not only does it safeguard your privacy, but it also reduces blue light, making it easier on your eyes during long hours of work.
- Screen Size: 18.5 inches
- Aspect Ratio: 16:9 Widescreen
- Privacy Angle: +/-30 Degrees
- Reduces Blue Light
- Provides a Matte/Glossy Finish
- Easy to install and remove
Available stock: 1
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Maximum screen size | 47 cm (18.5") |
| Suitable for | Monitor |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Material | Plastic |
| Product colour | Transparent, Black |
| Features | |
| Display filter features | Privacy |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Limits viewing angle | 30° |
| Easy to clean | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Cleaning cloth | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Reduces blue light up to | 40% |
| Blue light filter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2 mm |
| Height | 255 mm |
| Depth | 408 mm |
| Weight | 98 g |
| Packaging data | |
| Package width | 370 mm |
| Package depth | 610 mm |
| Package height | 3 mm |
| Package weight | 300 g |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Master (outer) case width | 140 mm |
| Master (outer) case length | 640 mm |
| Master (outer) case height | 395 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |

