4-Port USB Type-C PCIe Card USB 3.2 10Gbps Expansion for Windows/Linux/macOS
4-Port USB Type-C PCIe Card USB 3.2 10Gbps Expansion for Windows/Linux/macOS
Upgrade your computer's connectivity with the StarTech.com 4-Port USB Type-C PCIe Card. This expansion card is designed to provide you with faster data transfer rates and multiple connections for all your USB devices.
Ideal for both home and professional setups, the USB 3.2 card offers 10Gbps speed, allowing you to efficiently connect peripherals without sacrificing performance.
- Brand: StarTech.com
- Connection Type: USB Type-C
- Data Transfer Speed: Up to 10Gbps
- Compatibility: Windows, Linux, macOS
- Ports: 4 independent USB controllers
- Compliance: TAA-Compliant
- Interface: PCIe, PCI 3.0
- Chipset: ASMedia - ASM3142 x4, ASM1543 x4, ASM2812X
- Color: Red
Available stock: 1334
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | PCIe |
| Output interface | USB Type-C |
| Expansion card standard | PCI 3.0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 4 |
| Internal SATA ports quantity | 1 |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Red |
| Features | |
| Chipset | ASMedia - ASM3142 x4, ASMedia - ASM1543 x4, ASMedia - ASM2812X |
| Data transfer rate (max) | 10 Gbit/s |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 56.2 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 119.9 mm |
| Weight | 120 g |
| Packaging data | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 160 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 310 mm |
| Master (outer) case height | 500 mm |

