OM4 Multimode Fiber Optic Cable 40m 40G/100G LC to LC Uniboot
OM4 Multimode Fiber Optic Cable 40m 40G/100G LC to LC Uniboot
Enhance your network performance with the StarTech.com OM4 Multimode Fiber Optic Cable. Ideal for high-speed data transmission, this 40m cable ensures seamless connectivity for your devices.
Designed for 40G and 100G networks, this cable features LC to LC connectors and is perfect for data centers, server rooms, and networking applications where quality and speed are crucial. The uniboot design minimizes space while maintaining optimal performance.
- Length: 40m (131ft)
- Connector Type: LC to LC (UPC)
- Fiber Type: OM4 Multimode
- Core Size: 50/125µm
- Speed: Supports 40G/100G
- Rated: LOMMF/VCSEL
- Certification: OFNR Riser Rated
- Color: Erika Violet
Available stock: 41
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 40 m |
| Fibre optic type | OM4 |
| Cable shape | Round |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector polish type | PC |
| Cable type | OFNR |
| Product colour | Violet |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Wavelengths supported | 1300,850 nm |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 1.6 mm |
| Weight | 277.5 g |
| Bending radius | 7.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 277.5 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |

