50ft Pink CAT6a Ethernet Cable Snagless RJ45 10GbE 500MHz
50ft Pink CAT6a Ethernet Cable Snagless RJ45 10GbE 500MHz
Upgrade your networking experience with the vibrant 50ft Pink CAT6a Ethernet Cable. Perfect for home or office use, this cable supports high-speed data transfer and power delivery.
Ideal for gamers, streamers, and professionals, this cable ensures reliable connectivity with a bandwidth of up to 500MHz and supports 10GbE speeds. Its snagless design and strain reliefs enhance durability, making it a great choice for any setup.
- Length: 50 feet (15.2 m)
- Category: CAT6a
- Transmission Speed: 10GbE
- Bandwidth: 500MHz
- Wire Type: 27AWG Pure Bare Copper
- Connector Type: Snagless RJ45
- Shielding: S/FTP (S-STP)
- Power Over Ethernet (PoE++): 100W
- Testing: Fluke Tested/ETL Verified
Available stock: 271
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Pink |
| Cable length | 15.2 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 27 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 5.7 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 310 mm |
| Package depth | 215 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 600 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 310 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |

