CAT6a Ethernet Cable 4ft 10GbE 500MHz Black Low Smoke Zero Halogen
CAT6a Ethernet Cable 4ft 10GbE 500MHz Black Low Smoke Zero Halogen
Transform your network with the StarTech.com 4ft CAT6a Ethernet Cable, designed to deliver exceptional performance for your internet connections. Ideal for high-speed data transfer, this cable is perfect for both home and office environments.
With its low smoke zero halogen (LSZH) material, this cable provides an added layer of safety in case of fire, making it an excellent choice for environments where fire safety is a priority. The snagless design and strain reliefs ensure durability and reliability, while the 10GbE capability caters to the most demanding network tasks.
- Length: 4 feet (1.2 meters)
- Category: CAT6a
- Speed: 10GbE
- Bandwidth: 500MHz
- Power over Ethernet: 100W PoE++
- Connector Type: Snagless RJ-45
- Shielding: S/FTP (S-STP)
- Color: Black
Available stock: 92
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
No information available.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| AWG wire size | 27 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Molded cable boot | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 49 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 57.7 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

