CAT6a Ethernet Cable 6ft Aqua 10GbE Low Smoke Zero Halogen
CAT6a Ethernet Cable 6ft Aqua 10GbE Low Smoke Zero Halogen
Upgrade your network with the StarTech.com 6ft CAT6a Ethernet Cable, designed for high-speed connectivity. This reliable cable is ideal for your home or office, ensuring optimal performance for all your networking needs.
Engineered with Low Smoke Zero Halogen (LSZH) materials, this cable minimizes fire hazards and is perfect for indoor use. With support for 10GbE and a bandwidth of 500MHz, you can enjoy fast and stable data transfer while also utilizing Power over Ethernet (PoE) technology to power your devices.
- Length: 6ft (1.8 m)
- Connector Type: RJ-45
- Category: CAT6a
- Bandwidth: 500MHz
- Speed: 10GbE
- PoE++ Support: 100W
- Construction: Snagless with strain relief
- Cable Type: S/FTP (S-STP)
- Color: Aqua
Available stock: 1254
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
No information available.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Aqua colour |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| AWG wire size | 27 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Molded cable boot | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 69.2 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 77.9 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

