9ft CAT6 Ethernet Cable Purple 650MHz PoE RJ45 UTP Network Cable
9ft CAT6 Ethernet Cable Purple 650MHz PoE RJ45 UTP Network Cable
Upgrade your home or office network with the StarTech.com 9ft CAT6 Ethernet Cable. You’ll enjoy reliable speeds and a stable internet connection for streaming, gaming, and work.
This purple CAT6 ethernet cable is designed for high-speed performance with 650MHz bandwidth and 100W PoE capability. Perfect for connecting your devices like routers, switches, and computers, this cable ensures data integrity with UL certification and is Fluke tested for performance assurance.
- Length: 9ft (2.7 meters)
- Type: CAT6 U/UTP Ethernet Cable
- Bandwidth: 650MHz
- Power over Ethernet (PoE) capable, up to 100W
- Connector: RJ45 on both ends
- Color: Purple
- Features: Snagless design with strain relief for easy handling
Available stock: 58
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Purple |
| Cable length | 2.7 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 113 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 125 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |

