8ft CAT6 Ethernet Cable Orange 250MHz PoE RJ45 Snagless Network Patch Cord
8ft CAT6 Ethernet Cable Orange 250MHz PoE RJ45 Snagless Network Patch Cord
Enhance your network connectivity with the StarTech.com 8ft CAT6 Ethernet Cable. This reliable Ethernet wire is designed to deliver high-speed gigabit performance, making it ideal for both home and office use.
Whether you're connecting devices, streaming high-definition content, or gaming online, this 8ft CAT6 cable ensures a stable and fast connection. It features snagless connectors and strain relief, making it durable for everyday use.
- Length: 8ft (2.4m)
- Category: CAT6
- Bandwidth: 250MHz
- Power over Ethernet (PoE): 100W
- Connector Type: RJ45
- Cable Type: U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Color: Orange
- Individually tested for quality assurance
Available stock: 273
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Orange |
| Cable length | 2.4 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 102 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 114 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |

