8ft CAT6 Ethernet Cable StarTech.com 650MHz 100W PoE UTP Snagless Green
8ft CAT6 Ethernet Cable StarTech.com 650MHz 100W PoE UTP Snagless Green
Enhance your network connectivity with the StarTech.com 8ft CAT6 Ethernet Cable. Ideal for home or office use, this cable ensures stable and high-speed connections for your devices.
This Ethernet cable supports Gigabit speeds and is designed for Power over Ethernet (PoE), making it perfect for high-bandwidth applications. Its snagless design and strain relief protect the connectors, ensuring durability and reliability.
- Length: 8ft (2.4 meters)
- Category: CAT6
- Bandwidth: 650MHz
- Power over Ethernet (PoE): Supports 100W
- Connector Type: RJ45
- Construction: Snagless with strain relief
- Certification: Fluke Tested, UL Certified
- Wiring: TIA Compliant
Available stock: 1205
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Cable length | 2.4 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 114 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 102 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |

