CAT6 Ethernet Cable 6in StarTech 650MHz 100W PoE Snagless Black
CAT6 Ethernet Cable 6in StarTech 650MHz 100W PoE Snagless Black
Upgrade your networking experience with the StarTech.com 6in CAT6 Ethernet Cable, designed to deliver reliable connectivity wherever you need it.
This compact cable is ideal for connecting devices in tight spaces while ensuring high-speed data transfer and robust performance. Perfect for home or office setups, it supports Power over Ethernet (PoE) for powering devices while transferring data.
- Length: 6 inches (0.2 m)
- Category: CAT6
- Bandwidth: 650MHz
- Power: 100W PoE
- Connector Type: RJ45 U/FTP (Shielded)
- Color: Black
- Features: Snagless with strain relief, Fluke tested, UL certified, TIA compliant
Available stock: 3161
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.2 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 19 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 300 pc(s) |

