CAT6 Ethernet Cable 4ft Green 250MHz Gigabit UTP RJ45 Network Patch Cord
CAT6 Ethernet Cable 4ft Green 250MHz Gigabit UTP RJ45 Network Patch Cord
Enhance your networking experience with the reliable StarTech.com CAT6 Ethernet Cable. Designed to provide high-speed connectivity, this 4ft patch cord is ideal for connecting your devices for seamless internet access.
Perfect for home or office use, the cable supports gigabit speeds up to 250MHz and is compatible with Power over Ethernet (PoE), ensuring that your devices stay powered while maintaining data integrity.
- Length: 4ft (1.2 m)
- Category: Cat6
- Bandwidth: 250MHz
- Connector Type: RJ45 U/UTP
- Snagless design with strain relief
- Individually tested for performance
Available stock: 1212
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 53.8 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 65.8 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 150 pc(s) |

