35ft CAT6 Ethernet Cable StarTech Gigabit 250MHz PoE UTP Snagless
35ft CAT6 Ethernet Cable StarTech Gigabit 250MHz PoE UTP Snagless
Upgrade your networking experience with the StarTech.com 35ft CAT6 Ethernet Cable. Perfect for high-speed data transfer, this cable maximizes your internet speed and network reliability.
This Ethernet cable is ideal for seamless streaming, online gaming, and connecting multiple devices in your home or office. Designed with a snagless connector and strain relief, it provides durability and ease of use.
- Length: 35ft (10.7 m)
- Cable Type: CAT6
- Speed: Gigabit up to 250MHz
- Power over Ethernet (PoE): 100W
- Connector Type: RJ45
- Shielding: U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Color: Gray
- Individually Tested for quality assurance
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable length | 10.7 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 380 g |
| Packaging data | |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 451 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 374 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 272 mm |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |

