CAT6 Ethernet Cable 35ft Green 250MHz 100W PoE RJ45 UTP Network Cord
CAT6 Ethernet Cable 35ft Green 250MHz 100W PoE RJ45 UTP Network Cord
Upgrade your networking capability with the StarTech.com 35ft CAT6 Ethernet Cable. This reliable and high-performance Ethernet wire is designed to meet your connectivity needs.
Ideal for both home and office use, this cable supports speeds up to 1 Gigabit and is perfect for streaming, gaming, and transferring large files. The included snagless design and strain relief ensure durability and ease of connection.
- Length: 35ft (10.7 m)
- Category: CAT6
- Frequency: 250MHz
- Power over Ethernet (PoE): 100W
- Connector Type: RJ45
- Type: U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Color: Green
Available stock: 6
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Cable length | 10.7 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 457 g |
| Packaging data | |
| Package width | 32 mm |
| Package depth | 244 mm |
| Package height | 320 mm |
| Package weight | 457 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |

