CAT6 Ethernet Cable 2ft White 650MHz 100W PoE Snagless RJ45
CAT6 Ethernet Cable 2ft White 650MHz 100W PoE Snagless RJ45
Enhance your networking setup with the StarTech.com 2ft CAT6 Ethernet Cable. Designed for high-speed connectivity, this cable is ideal for connecting your devices to a network with increased reliability.
This cable supports 650MHz bandwidth and 100W PoE, making it suitable for a wide range of networking needs. Whether you're setting up a home office or expanding your existing network, its snagless design ensures easy installation without worrying about cable damage.
- Length: 2ft (0.6 meters)
- Type: CAT6 U/UTP Ethernet Cable
- Bandwidth: 650MHz
- Power over Ethernet (PoE): 100W
- Connector: RJ45
- Color: White
- Fluke tested and UL Certified
- Features strain relief for added durability
Available stock: 2254
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable length | 0.6 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 30 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 42 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |

