CAT6 Ethernet Cable 12ft Blue 650MHz Gigabit UTP Snagless
CAT6 Ethernet Cable 12ft Blue 650MHz Gigabit UTP Snagless
Unleash your network’s potential with the StarTech.com 12ft CAT6 Ethernet Cable. Designed for high-speed internet and seamless connectivity, this cable is perfect for gaming, streaming, and business applications.
With its advanced 650MHz bandwidth and Power over Ethernet (PoE) capability, you can enjoy lightning-fast data transfers and the convenience of powering devices through the same cable. Ideal for home offices, workspaces, or any environment where dependable network performance is essential.
- Length: 12ft (3.7 m)
- Type: CAT6, U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Speed: Gigabit Ethernet up to 1 Gbps
- Bandwidth: 650MHz
- Connector: RJ45
- Features: Snagless design, Strain relief
- Fluke tested & UL Certified
- Power over Ethernet (PoE) support
Available stock: 812
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable length | 3.7 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 146 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 158 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 70 pc(s) |

