CAT6 Ethernet Cable 10ft StarTech.com Purple 250MHz 100W PoE Snagless
CAT6 Ethernet Cable 10ft StarTech.com Purple 250MHz 100W PoE Snagless
Upgrade your network today with the StarTech.com 10ft CAT6 Ethernet Cable. Ideal for high-speed internet, this cable provides reliable connections for your home or office.
With a bandwidth of 250MHz and support for up to 100W Power over Ethernet (PoE), this purple Ethernet cable ensures a stable and fast connection for all your networking needs. The snagless design features strain relief to prevent cable damage, making it perfect for versatile use in any environment.
- Length: 10ft (3.05 m)
- Type: CAT6 Ethernet Cable
- Bandwidth: 250MHz
- Power Over Ethernet: 100W PoE
- Connector Type: RJ45
- Design: Snagless with strain relief
- Color: Purple
Available stock: 25
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Purple |
| Cable length | 3.05 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Nylon/Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 130 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 139 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 375 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |

